ניהול ותכנון נכון לעתיד הם הגורמים להצלחת עסק. הצלחת עסק יכולה להיות תלויה בהמון גורמים חיצוניים ופנימיים, אך כדי לצמצם סיכונים ולהגדיל את הסיכויים עלינו להבין אילו פעולות עלינו לבצע כדי להגיע להצלחה. ישנם סוגים שונים של עסקים בעלי צרכים שונים, אך למרות ההבדלים, ישנם כמה אספקטים שצריכים להתקיים בכל עסק כדי לקדם אותו. פירטנו לכם כאן כמה טיפים להצלחת העסק.

מהו עסק מצליח?

עסק מצליח הוא עסק אשר מייצר רווח באמצעות מכירת סחורות, שירותים, תוכנות ועוד. כל עסק מגדיר לעצמו את ההצלחה על פי ערכים ויעדים שונים (KPI). בדרך כלל, היעדים האוניברסליים לעסק סובבים סביב יחידות שנמכרו, כספים שהרוויחו, צמיחת החברה, מכירות חוזרות והכרה במותג, אבל יש עוד אינספור דרכים שבהן בעל עסק עשוי למדוד הצלחה.

מהו עסק מצליח?

9 טיפים להגדלת עסק מצליח

 • זיהוי נכון של המשימות
 • הגדרת מטרות ברורות
 • בניית צוות חזק
 • הבטחת שביעות רצון הלקוחות
 • השמת אסטרטגיות שיווק
 • הסתגלות והתאמה לשינויים
 • ארגון וסדר 
 • מנוחה ושמירה על הבריאות
 • תרומה לקהילה

זיהוי נכון של המשימות

מה המשימות המרכזיות של השירות שלכם? למה הוא הוקם ואיך הוא שונה מהמתחרים?
כדי להבין כיצד השירות שלכם נותן ערך, עליכם לחשוב במה הוא שונה מהמתחרים. השוני יכול להיות בשירות ייחודי, עלות נמוכה יותר, ידידותי לסביבה. לעסקים מצליחים יש משימה, גם אם היא פשוט לספק ללקוחות את התמורה הטובה ביותר שאפשר.
הגדרת הייעוד של העסק שלך יכולה לשמש כנקודת הפתיחה לתוכנית העסקית. מעת לעת, אנחנו ממליצים לעיין מחדש בתוכנית העסקית המקורית כדי להבטיח שהעסק מתקדם בדרך הנכונה.

הגדרת מטרות ברורות

השיטה הטובה ביותר להמשיך ולפתח את העסק היא יצירת יעדים לטווח הקצר ולטווח הארוך. כחלק מתוכנית אסטרטגית יעילה, היעדים העסקיים צריכים להיות SMART, כלומר הם ספציפיים, מדידים, ניתנים להשגה, רלוונטיים ומבוססים על זמן. הם יכולים להיות פיננסיים, תפעוליים , שיווקיים או בכל תחום בחברה. יזמים מצליחים עוקבים אחר ההתקדמות ובוחנים את המספרים שמאחורי העסק שלהם כדי לנתח את הנתונים ולבדוק אם מתבצעת התקדמות לקראת היעדים שהוגדרו. 

בניית צוות חזק

בצוות חזק יש חברי צוות שמרגישים שהם יכולים לשתף את רגשותיהם, להכיל אחד את השני ולתמוך. הצוותים היעילים ביותר מעודדים משוב ומקבלים בברכה מגוון דעות שיכולות לעורר יצירתיות ולעזור בפתרון בעיות. כדי ליצור צוות חזק עליכם לעודד שיתוף וחשיבה משותפת על בעיות. חשוב מאוד לשתף את הצוות בהתליכים שקורים בחברה ולשמוע את דעותיהם.

הבטחת שביעות רצון הלקוחות

לקוחות מרוצים לרוב חוזרים לבתי עסק שהם אהבו וממליצים על שירותים טובים שהם חוו. צירפנו לכם רשימה קצרה של דרכים שבעזרתן ניתן לשפר את שביעות רצון הלקוחות:

 • מדיניות החברה: מדיניות ברורה והוגנת לגבי תנאי השימוש בשירות או במוצרים הנמכרים מפחיתה בלבול וחוויות לקוח לא טובה.
 • כנות ואמינות: אמינות וכנות הן הדרכים לבניית אמון ונאמנות לקוחות. 
 • התמקדות בפיתרונות: כאשר מתעוררים קונפליקטים עם לקוחות, חשוב מאוד להישאר מנומסים ולהשתמש בשפה חיובית. 
 • שיפור מתמיד של השירות: מוצר או שירות מצוין עם הצעת ערך גבוהה נותנים יתרון משמעותי על המתחרים. 
מעקב אחר יחס ההמרה מאפשר את מדידת הביצועים של האתר. שיפור יחס המרה באתר מאפשר להשיג יותר מכירות או לידים בלי להשקיע בהגדלת כמות התנועה. ככל שיחס ההמרה ישתפר ויגדל, ניתן לנצל טוב יותר את תקציב הפרסום.

השמת אסטרטגיות שיווק

הטמעת אסטרטגיות שיווק המתאימות לאופי העסק שלך – מפרסום בתשלום, פרסום בעולם האמיתי ועד פירסום במדיה החברתית – כל אלו יכולים לחזק את המודעות למותג ולהגדיל את המכירות של העסק. בעל עסק קטן עשוי לפעול גם כמנהל שיווק בשלב מוקדם של העסק, במחשבה שהוא חוסך כסף. עם זאת, שכירת יועץ שיווק יכולה להועיל כדי לתכנן תוכנית קונקרטית יותר.

אסטרטגיה שיווקית כוללת תוכניות לטווח קצר וארוך לעסק: שיתופי פעולה עם עסקים בעלי דעות דומות, קמפיינים במדיה חברתית  (פייסבוק, לינקדאין, אינסטגרם וטיקטוק ) ודרכי שיווק נוספות חושפים את העסק לשוק יעד חדש. טיפוח קשרים באמצעות הצטרפות לאגודות מקצועיות או השתתפות בכנסים הם דרכים נוספות לשווק את העסק ולהרחיב את בסיס הלקוחות הפוטנציאלי.

הסתגלות והתאמה לשינויים

עסקים מתמודדים ללא הרף עם אתגרים – החל משינויים בהיצע וביקוש, תחרות חדשה, שינוי בטרנדים המקומיים ועוד.  עם זאת, זריזות, הסתגלות ונכונות לבצע שינוי יכולים להוביל להצלחה. שקלו את היתרונות והחסרונות של אימוץ טכנולוגיות חדשות ועשו סקר שוק על המוצרים החדשים שקיימים לניהול העסק.

ארגון וסדר 

בשלבים הראשונים של העסק תפקיד הניהול יכול להיות מורכב. חשוב לשמור על סדר וארגון כדי לדעת היכן כל דבר נמצא. אנחנו ממליצים לשמור הכל בתיקיות בענן, לעשות רשומות ולעבוד עם תוכנות מסודרות שיעזרו לכם לשמור על הסדר. חשבו על האספקטים השונים של העסק שלכם – אדמיניסטרציה וניהול משרד, פיננסים, שיווק, אופרציה, מכירות ועוד, נסו לשמור את המידע באופן מסודר לפי התחומים השונים. גם כאן חשוב לעשות סקר שוק כדי למצוא את התוכנות המתאימות ביותר לעסק שלכם.  
העסקת יועץ או שירות מיקור חוץ לניהול המשרד היא אופציה לבעלי עסקים אשר צריכים עזרה בניהול.

מנוחה ושמירה על הבריאות

מנוחה, שינה, פעילות גופנית, אכילה טובה, רגיעה ובילוי עם חברים ובני משפחה הם כל צורות של טיפול עצמי חיוני לבריאות הנפש – כולל ליזמים. עבור בעלי עסקים רבים, קל להיכנס למחזור העבודה 24/7. עם זאת, חשוב לשמור על הבריאות ולנוח שצריך זאת, זה יתן לכם יותר אנרגיה להמשיך ולפתח את העסק שלכם בצורה בריאה. 

תרומה לקהילה

הצלחה עסקית לא תמיד מוגדרת על ידי רווחיות. יש דרכים להחזיר ולהרים אחרים בתוך הקהילה. התנדבות באירוע הקשור לעסקים, תרומת מוצר או שירות להגרלה, נאומים בבית ספר או הדרכות הם גם דרכים לתרום לקהילה. התרומה תאפשר לכם להיות חלק אינטגרלי מהקהילה ולהיות מותג שנמצא בתודעת קהל היעד שלכם.